Významný rok 2018 pro psí útulek

Zábřežský psí útulek funguje v Zábřehu již 21 let a slouží nejen pro potřeby města Zábřeh, ale i okolní obce. Za tuto dobu prošel mnoha změnami. Nejvíce změn však potkal útulek v roce 2018. Mezi ty nejdůležitější pro útulek patří čipování psů a adopční poplatek. „Čipování psů bude v České republice povinné až od roku 2020, my jsme ale začali již minulém roce. Každý čip je registrován v národním registru majitelů zvířat, pokud se pes či jakékoliv jiné zvíře ztratí nahlásíte číslo čipu na nonstop linku národního registru a následně je tato informace rozeslána do všech útulku či podobných organizací po republice. Je tak větší pravděpodobnost, že se pes vrátí k majitelům. Dále adopční poplatek, při rozhodování jsme měli strach aby neopadl zájem o adopci a útulek tak nezůstával plný. Otázkou tedy bylo na jakou výši adopční poplatek nastavit. Nakonec jsme se drželi zdravého rozumu a přihlíželi jsme na výši adopčních poplatků v okolních útulcích. Cílem bylo, aby se zamezilo adopcím nevyhovujícím chovatelům do nevyhovujících podmínek, což svůj účel rozhodně splnilo.“ uvedla Michaela Walterová, vedoucí provozu útulku.
V minulém roce se zábřežský útulek dočkal rekonstrukce vnitřních prostor, především zázemí pro zaměstnankyně, které bylo v dezolátním stavu. Rekonstrukce se vzala pěkně od podlahy a celkově přišla na 328 tis., kterou zafinancoval provozující městský EKO servis. „Nyní zde máme teplo, místo na uložení věcí i přípravu krmiva.“ pochvaluje si jedna ze zaměstnankyň.
Při každé rekapitulaci předchozího roku přicházejí na řadu i čísla a na útulku byla vysoká. V loňském roce prošlo útulkem 117 psů a z toho 4 vrhy štěňat. Čísla byla vysoká i při počítání materiálních darů. Útulek dárci v roce 2018 podpořili přibližně 1 tunou granulí, 45 kg těstovin a rýže, na 300 ks konzerv a přibližně 170 ks kapsiček a paštik a také kosmetikou, dekami, úklidovými prostředky či výživou pro štěňata. Materiální sbírka uspořádaná prodejnou Super ZOO ve spolupráci s nadačním fondem Nejen srdcem v Šumperku dosáhla hodnoty 38 tis. Korun.
Útulek jste podpořili i finančně a v roce 2018 částkou 19 957 Kč. „Závěrem bych chtěla Vám dárcům a dobrovolníkům jménem našich svěřenců v útulku moc poděkovat, za vlnu solidarity, kterou projevujete nejen před Vánocemi, ale i během celého roku. Venčitelům ze jejich pravidelné návštěvy a procházky se psi a taky našim fanouškům na facebookových stránkách útulku, kteří během jednoho roku dosahují ke dvou tisícům. Každý další fanoušek a každé další sdílení zvyšuje šanci psů na nový domov.“ dodala Walterová.